Elementem zamykającym studia jest rozwiązanie przez studenta problemu sformułowanego przy udziale promotora i przedstawienie tego rozwiązania w postaci pracy dyplomowej (szczegóły opisuje Regulamin Studiów - część IX oraz Wymagania ujednolicone dla prac dyplomowych).

Praca dyplomowa w WSFiP jest realizowana pod kierunkiem prowadzącego seminarium dyplomowe (promotora).

Przydział studentów do promotorów przeprowadzany jest przez Dziekana Wydziału po zakończeniu semestru poprzedzającego rozpoczęcie seminarium dyplomowego zgodnie z wybraną przez studenta specjalnością. Efektem dokonanego przypisania studentów jest utworzenie grup seminaryjnych prowadzonych przez promotorów.

W indywidualnych, uzasadnionych przypadkach władze uczelni przychylają się do próśb studentów o zmianę promotora. W semestrze otwierającym cykl seminariów w ramach tych zajęć studenci, przy udziale promotora, wybierają problem, temat i wstępnie określają logiczną strukturę pracy dyplomowej. Wymogi formalne budowy pracy dyplomowej sformułowano w regulaminach pisania tych prac. Pracę opiniuje promotor i wyznaczony przez dziekana recenzent.

W uzasadnionych przypadkach możliwa jest kontrola jakości prac poprzez wyznaczenie przez Rektora WSFiP superrecenzenta pracy. Celem uniknięcia plagiatu, fragmenty pracy mogą być kontrolowane przy pomocy weryfikującego programu komputerowego lub porównane z tekstami innych prac dyplomowych i innych publikacji w inny sposób. Warunkiem przyjęcia pracy do obrony jest złożenie w Dziekanacie kompletu dokumentów ustalonych w Regulaminie studiów.

Składane egzemplarze pracy dyplomowej muszą być opatrzone przez promotora podpisem „pracę przyjąłem” i datą. Egzamin dyplomowy składa się z odpowiedzi na 2 pytania, obejmujące zakres materiału realizowanego w trakcie studiów w grupie przedmiotów podstawowych, kierunkowych i specjalnościowych, wylosowane przez dyplomanta bezpośrednio przed egzaminem oraz z pytania związanego bezpośrednio z zakresem pracy dyplomowej, które zadaje promotor.

Regulamin studiów dopuszcza możliwość zadania dodatkowych pytań przez Komisję. Pozytywna odpowiedź dyplomanta na wszystkie pytania jest równoznaczna z zaliczeniem egzaminu dyplomowego i nadaniem tytułu zawodowego „Licencjat” lub "Inżynier" (w przypadku studiów I stopnia), "Magister” w przypadku studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.

Podstawą obliczenia ostatecznego wyniku studiów są:

• średnia arytmetyczna ocen wszystkich egzaminów i zaliczeń uzyskanych w trakcie trwania studiów - stanowiąca 1 oceny końcowej uzyskiwanej na dyplomie,
  • ocena pracy dyplomowej stanowiąca średnią arytmetyczną ocen wystawionych przez promotora i recenzenta – stanowiąca 1 oceny uzyskanej na dyplomie,
  • ocena egzaminu dyplomowego stanowiąca średnią arytmetyczną ocen odpowiedzi udzielonych przez przystępującego do egzaminu na zadane pytania – stanowiących 1 oceny uzyskanej na dyplomie.

Komisja egzaminacyjna może podwyższyć ocenę ostatecznego wyniku egzaminu o 0,1 jeśli student z pracy dyplomowej oraz egzaminu dyplomowego otrzymał oceny bardzo dobre. Na dyplomie absolwent otrzymuje ocenę pełną, natomiast w pozostałych zaświadczeniach wskazuje się rzeczywisty wynik studiów określony z dokładnością do 2 miejsc po przecinku. Po zakończeniu egzaminu przewodniczący komisji ogłasza postanowienie komisji egzaminacyjnej w sprawie prowadzonego egzaminu dyplomowego. Osoby, które pozytywnie zdały egzamin dyplomowy otrzymują z Dziekanatu komplet dokumentów na warunkach określonych w Regulaminie studiów oraz w §12 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  z dnia 14 września 2011 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów (Dz.U. Nr 201, poz. 1188).

Regulamin pisania pracy licencjackiej (PDF)

Regulamin pisania pracy magisterskiej (PDF)

Regulamin pisania pracy licencjackiej na kierunku BW I WPiNS (PDF)

Regulamin pisania pracy mgr na kierunku Prawo i BW USM WPiNS (PDF)